Kryptologia: starożytne i współczesne techniki szyfrowania wiadomości
Niektóre techniki szyfrowania wiadomości są bardzo stare, ponieważ Spartanie, Grecy i Egipcjanie obawiali się, że ich wiadomości wpadną w ręce wroga i wymyślili niezliczone sztuczki, aby zapobiec ich odkryciu. Mało tego, wiadomości stawały się coraz bardziej rozbudowane, aż doszły do najbardziej wyrafinowanych tajnych kodów kryptologii.
Zaszyfrowane wiadomości mające ponad 2500 lat
Niektóre starożytne cywilizacje używały zaskakujących metod do przesyłania swoich wiadomości. Rzeźbili je na drewnianych tabliczkach, a następnie pokrywali woskiem, lub pisali na skorupkach jaj specjalnymi atramentami, które mogły być rozszyfrowane tylko przez tych, którzy znali tę technikę.
W delikatnych sytuacjach na skórze głowy posłańca tatuowano tajny tekst, aby nie został odkryty.
Najstarszą znaną metodą szyfrowania jest spartańska Skytala. W 500 roku p.n.e., Spartanie zapisywali swoje wiadomości na dokumencie, który był owinięty wokół kija. Następnie przekazywano go posłańcowi.
Aby rozszyfrować tekst, odbiorca musiał zwinąć pasek papirusu z powrotem na patyk o tej samej średnicy, tak aby wszystkie znaki pisane pasowały i odczyt miał sens. Technika ta znana jest jako szyfrowanie transpozycyjne.
Juliusz Cezar przesunął litery alfabetu o trzy miejsca w prawo, tak że litera A stała się D, B stała się E i tak dalej. Ta metoda szyfrowania nazywana jest metodą substytucji.T
Enigma: pierwsza maszyna do pisania tajnych wiadomości
Podczas II wojny światowej armia niemiecka używała maszyny opartej na zasadzie szyfru polialfabetycznego. Był podobny do maszyny do pisania, ale z każdą pojedynczą literą generował nowy klawisz.
Matematyk Marian Rejewski z Polski jako pierwszy rozszyfrował części kodu Enigmy. Brytyjczycy oparli się na jego badaniach, ale dopiero gdy do działu kryptografii dołączył matematyk Alan Turing, odnieśli sukces – opracował on maszynę, która była w stanie rozwiązać kody generowane przez Enigmę.
Kryptologia dzisiaj
Dziś matematycy, informatycy i lingwiści wciąż szukają kodu, którego nie da się złamać, a najlepszym narzędziem jest kryptologia.
Według Johannesa Blömera, kryptografa z Uniwersytetu w Paderborn, w kryptografii nie zawsze chodzi o zaszyfrowanie czegoś, równie, a może nawet bardziej ważne jest, aby wiadomość pochodziła od bardzo konkretnego nadawcy i aby nie została zmieniona w drodze do odbiorcy. Kryptografia, twierdzi Blömer, może to zagwarantować. O tym jak profesjonalnie zabezpieczać swoje konta i dane przeczytasz w https://www.mediainternet.pl